< powrót

O co chodzi w hokeju na lodzie? Szybki poradnik dla nowicjuszy

7 miesięcy temu | 11.12.2023, 17:10 O co chodzi w hokeju na lodzie? Szybki poradnik dla nowicjuszy

Hokej na lodzie to dynamiczny i ekscytujący sport, ale dla nowicjuszy zasady mogą wydawać się na początku skomplikowane. Oto szybki przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć podstawy:

Cel gry:

Głównym celem hokeja na lodzie jest strzelenie jak najwięcej goli do bramki przeciwnika, używając kija hokejowego do prowadzenia i strzelania gumowego krążka (pucka).
Rozgrywka:

Mecz hokejowy składa się zazwyczaj z trzech tercji po 20 minut każda. Zespół, który na końcu meczu ma więcej goli, wygrywa.

Zawodnicy:

Na lodzie, w jednym momencie, każda drużyna może mieć sześciu zawodników – pięciu graczy polowych i jednego bramkarza. Zawodnicy mogą być wymieniani "na bieżąco" bez zatrzymywania gry.
Prowadzenie krążka:

Zawodnicy używają kijów hokejowych do prowadzenia, podawania i strzelania krążka. Uderzanie krążka powyżej wysokości ramion jest nielegalne.

Blokowanie krążka:

Bramkarze bronią bramki, starając się zablokować krążek. Mogą używać swojego ciała oraz specjalnie zaprojektowanego sprzętu do ochrony bramki.
Przepisy:

Istnieje wiele przepisów, które regulują grę. Należą do nich m.in. przepisy dotyczące spalonego (offside), czyli sytuacji, gdy zawodnik atakujący znajdzie się na terytorium przeciwnika przed krążkiem, oraz przepisy dotyczące nadmiernego ataku fizycznego (faule).

Kary:

Za naruszenie przepisów zawodnicy mogą otrzymać kary czasowe (2, 5 lub 10 minut), które wymuszają grę w osłabieniu (mniej graczy na lodzie). Powtarzające się lub poważne przewinienia mogą skutkować usunięciem z gry.

Rzuty karne:

W przypadku niektórych przewinień lub w sytuacji remisu, mecz może być rozstrzygnięty przez rzuty karne, gdzie gracze jeden na jednego starają się pokonać bramkarza przeciwnika.

Hokej na lodzie to gra pełna akcji, szybkości i nieprzewidywalnych zwrotów akcji, gdzie strategia, umiejętności i praca zespołowa łączą się, tworząc ekscytujący sport dla zawodników i widzów.