< powrót

Największe sukcesy polskiej reprezentacji w hokeju na lodzie

1 rok temu | 19.06.2023, 09:42 Największe sukcesy polskiej reprezentacji w hokeju na lodzie

Hokej w wydaniu reprezentacyjnym w Polsce datowany jest na rok 1925, kiedy to niedługo przedtem założono Polski Związek Hokeja. I nie trzeba było długo czekać na pierwszy oficjalny mecz naszej reprezentacji, bo ten miał miejsce 10 stycznia 1926 roku. Wówczas reprezentacja Polski przegrała z reprezentacją Austrii. Dalsze koleje naszej reprezentacji są bardzo ciekawe ze względu na to, iż była wojna oraz małe zainteresowanie tym sportem. Zapraszam na krótką opowieść o naszej narodowej kadrze w hokeja na lodzie.

Polska reprezentacja w hokeju - początki historii

Tak na dobrą sprawę to rozwój reprezentacji Polski w hokeju na lodzie został dość szybko po jego początkach zatrzymany przez wybuch drugiej wojny światowej. Reprezentacja Polski rozpoczęła swoją działalność w 1925 roku, już czternaście lat później przestać funkcjonować za sprawą wojny ciągnącej się aż do 1945 roku. Chudsze lata okresu międzywojennego oraz czas po wojnie zatrzymały rozwój jakiegokolwiek sportu w Polsce. Na szczęście do czasu. Początki naszej reprezentacji w hokeju na lodzie datuje się na rok 1927 i powstanie polskiego związku hokeja na lodzie. Tak powstały związek mógł zacząć pisać historię hokeja w Polsce. Polska reprezentacja brała udział 13 razy w Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim udziałem na IO był ten we Francji z 1992 roku, gdy zajęliśmy 11. miejsce.

Najwybitniejsi polscy hokeiści oraz pierwsze sukcesy reprezentacji Polski

Ponieważ historia naszej reprezentacji liczyć może sobie niebawem już 100 lat to bardzo nasuwającym działaniem staje się wielkie podsumowanie dotychczasowych wyczynów reprezentantów Polski. Do najwybitniejszych z nich zaliczymy Henryk Gruth, Leszek Laszkiewicz, Andrzej Zabawa. Każdy z wymienionych reprezentantów zaszczycił się w historii polskiego hokeja. Henryk Gruth wystąpił w koszulce z Orłem na piersi w 248 spotkaniach. Henryk Gruth wystąpił w 4 edycjach mistrzostw świata co jest też godnym wynikiem. Sprawdź ofertę na zakłady bukmacherskie online BETFAN w hokeju na lodzie. Ponadto głośno swego czasu było o wielkiej nobilitacji dla polskiego hokeisty z rąk Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Owa federacja przyjęła Henryka Grutha do Galerii Sławy IIHF. Był pierwszym Polakiem i pozostaje wciąż jedynym, który może pochwalić się tym, że jest zaliczany do tak wyjątkowego grona światowych hokeistów.

Najwięcej punktów w historii występów w reprezentacji Polski zdobył Leszek Laszkiewicz, którego licznik punktów zatrzymał się na liczbie 150. Natomiast najwięcej bramek w reprezentacji zdobył Andrzej Zabawa z 99 trafieniami. Wszyscy wymienieni przed chwilą reprezentanci nie uczestniczyli w meczach rozgrywanych w latach dwudziestych oraz trzydziestych dwudziestego wieku. Nie bez powodu naszą opowieść o największych sukcesach reprezentacji rozpoczynamy od tego okresu gdyż to właśnie kilka lat po formalnym powstaniu związku hokeja oraz powstaniu reprezentacji, nasza kadra święciła największe triumfy na turnieju rangi Mistrzów Europy w latach 1929 i 1931.

Pierwszy selekcjoner, pierwszy sukces, legendarny mecz

Każdy z nas wie jak ważnym elementem składowym dobrej reprezentacji jest jej selekcjoner. Trenerzy reprezentacji najczęściej byli Polakami, ale nie brakowało osoby o innej narodowości. Łącznie obcokrajowcy mieli przyjemność prowadzić reprezentację piętnastokrotnie, a obecny selekcjoner — Robert Kalaber pochodzi ze Słowacji i został zatrudniony w 2020 roku. Pierwszym w historii był Wilhelm Rybak, ale był to epizod, gdyż po roku ustąpił. Pierwszym trenerem, którego można zaliczyć do grona najwybitniejszych postaci związanych z reprezentacją Polski w hokeju na lodzie to Tadeusz Adamowski. W latach 1927-1930 oraz 1932/1933 jako grający trener reprezentacji Polski, z którą zdobył dwukrotnie srebro na Mistrzostwach Europy. Polska jednak zrezygnowała z udziału w tych rozgrywkach w 1932 roku. Polska reprezentacja od początku lat dwusiecznych utrzymuje się w rankingu IIHF na miejscach z przedziału 18-24 czyli prezentuje tak zwany średni poziom hokeja w skali pozostałych krajów na świecie. Nasi hokeiści za największy sukces podczas IO mogą uznać czwarte miejsce w 1932 roku. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że z reguły czwarte miejsce jest całościowo uznawane za dobry wynik. Sęk w tym, że podczas IO w 1932 roku udział w nich wzięły tylko cztery reprezentacje.

W odbywających się na przełomie kwietnia oraz maja meczach rangi mistrzostw świata Dywizji A. Polacy dobrze zaprezentowali się podczas tych meczów i w przyszłości powalczą o coś więcej niż o miejsca z drugiej dziesiątki. Z pewnością naszym reprezentantom warto przypominać, by w swoich meczach starali nawiązać do spotkania z ZSRR. Do dziś mecz z ZSRR z roku 1976 jest uznawany jest za najlepszy w całych dziejach polskiego hokeja na lodzie. Polacy wygrali wówczas 6:4.