Pomimo że hokej na lodzie jest popularną dyscypliną, wiele osób nie wie, ile trwa mecz hokeja oraz czym jest tercja. Dowiedz się więcej na ten temat!
Hokej na lodzie to jedna z popularnych gier zespołowych. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej ze szczególnym wskazaniem na Kanadę i Stany Zjednoczone. Każdy, kto lubi tę widowiskową dyscyplinę, powinien się zapoznać z zasadami gry. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z tym sportem – zarówno jako zawodnik, jak i kibic, może nie wiedzieć, ile trwa mecz hokeja rozgrywany na lodowisku spełniającym odpowiednie wymogi. Zatem ile?
W przypadku hokeja na lodzie czas gry wynosi 60 minut. Cały mecz jest podzielony na trzy części zwane tercjami. Każda trwa 20 minut. Pomiędzy tercjami są piętnastominutowe przerwy. Czas trwania każdej liczony jest według czystej gry. W przypadku przerwy zarządzonej przez sędziego, np. gdy zawodnik popełnia wykroczenie i dostaje karę, zegar jest zatrzymywany. Sędzia może przerywać mecz w różnych sytuacjach. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że chcąc obejrzeć mecz hokeja na lodzie, trzeba zarezerwować sobie znacznie więcej niż godzinę. Przy tej okazji warto także nadmienić, że mianem tercji określane są też części, na które podzielone jest lodowisko hokejowe. Składa się ono z trzech tercji – środkowa jest częścią neutralną. Części te oddzielone są od siebie liniami.
Hokejowy mecz składa się z trzech tercji, niemniej w tym kontekście często pada pytanie o to, czy w meczach hokejowych stosowane są dogrywki. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jeżeli w ciągu podstawowego czasu gry jedna z drużyn zdobędzie więcej bramek, wówczas rzecz jasna dogrywka nie ma miejsca. Kiedy mecz kończy się remisem, wówczas jest ona konieczna. Kiedyś miecz mógł się zakończyć nierozstrzygniętym wynikiem, ale obecnie remis dopuszczalny jest jedynie w przypadku np. meczów towarzyskich czy charytatywnych. Zawodnicy nie powinni zatem zapominać, że najważniejszymi ich zadaniami są: jak najczęstsze umieszczanie krążka w bramce przeciwnika i trzymanie rywali z dala od własnej bramki.
W skład drużyny hokeja na lodzie wchodzi 22 graczy. Są to dwaj bramkarze oraz 20 zawodników grających w polu. Podstawowymi elementami wyposażenia hokeistów są kije i specjalne łyżwy potocznie zwane hokejówkami. Podczas meczu na lodowisku może przebywać łącznie 12 zawodników – po 6 z każdego teamu.
Hokej na lodzie to dyscyplina praktycznie dla każdego. Amatorsko można zacząć grać w każdym wieku. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Poza znajomością zasad gry i dobrymi umiejętnościami jazdy na łyżwach, trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt - łyżwy hokejowe, kije do gry w hokeja czy ochraniacze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego sportu, śledź regularnie naszego bloga.