< powrót

Strój do gry w hokeja na lodzie - odzież, sprzęt i akcesoria hokejowe

1 rok temu | 11.04.2023, 13:10 Strój do gry w hokeja na lodzie - odzież, sprzęt i akcesoria hokejowe

Zastanawiasz się, jaki strój i sprzęt hokejowy kupić? Hokej na lodzie jest dyscypliną, w której wymagane są odpowiednie akcesoria. Dowiedz się jakie!

Podstawowe elementy stroju hokejowego - jak należy się ubrać?

Hokej na lodzie to niezwykle popularna dyscyplina. Ma wielu zwolenników również i w Polsce. Uprawia ją sporo osób – nie tylko zawodowo, ale również amatorsko. Bez względu na stopień zaawansowania w treningach i indywidualne możliwości każdy zawodnik potrzebuje odpowiedniego stroju i akcesoriów. W co zatem należy się zaopatrzyć i na co przy tej okazji zwracać uwagę? Jest kilka rzeczy, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wyposażeniu hokeisty.

Strój hokejowy - podstawy

Hokej jest sportem, który mogą uprawiać dzieci, jak i dorośli. Co prawda nie każdy może zostać profesjonalistą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby treningi miały charakter rekreacyjny. Aby skompletować wszystko, co niezbędne, trzeba zacząć od spodni, koszulki, kamizelki oraz getrów.

W sklepach Decathlon możesz się zaopatrzyć w stosowną odzież. Najważniejsze jest to, żeby była dopasowana pod względem rozmiaru do konkretnej osoby. Nie może krępować ruchów, ale nie powinna być też zbyt luźna, gdyż wówczas będzie przeszkadzać. Niech będzie wykonana z takich materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć i są przewiewne. Na początek nie trzeba inwestować w ubrania z najwyższej półki. Oferta znanych marek jest na tyle bogata, że bez problemu da się w niej znaleźć rzeczy świetnej jakości w atrakcyjnych cenach.

Ochraniacze - niezbędne w grze hokeja na lodzie

Hokej jest sportem kontaktowym i bardzo kontuzjogennym. Zawodnicy poruszają się po lodowisku z prędkością nawet 50 km/h, a prędkość krążka osiąga 100 km/h. O zderzenia, upadki i stłuczki nie jest trudno, a ich konsekwencje bywają poważne. Z tego też względu na lodowisku należy maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo – nie bez powodu gracz ma na sobie zestaw ochraniaczy. Składają się na niego:

  • ochraniacze szczęki – zazwyczaj zakłada się go na górne zęby; niekiedy zawodnik stosuje model podwójny, ale wcale nie chroni on tak dobrze, jak mogłoby się wydawać;
  • ochraniacze tułowia, ramion i łokci – z racji na umiejscowienie są one potocznie określane mianem bodików; znajdujące się w sportowych sklepach modele różnią się m.in. zastosowanymi membranami i materiałami, z jakich zostały wykonane – grunt to dopasować ochraniacze pod kątem rozmiar;
  • ochraniacze goleni – w trakcie gry zawodnik często zostaje uderzony kijem w goleń, więc te okolice muszą być solidnie zabezpieczone;
  • ochraniacz krocza – nazywany jest suspensorem i występuje jako samodzielny element lub jest wbudowany w bieliznę;
  • rękawice – one także pełnią funkcję ochronną, ich rozmiary podawane są przeważnie w calach.

Jeśli chodzi o ochraniacze hokejowe, na jakości nie ma co oszczędzać. Do znanych producentów odzieży dla hokeistów i sprzętu hokejowego zaliczają się m.in. CCM czy Bauer. W naszej ofercie w sklepie Decathlon znajdziesz zarówno sprzęt do hokeja na lodzie dla wymagających, jak i początkujących.

Kask dla hokeisty - niezbędny sprzęt hokejowy

Podobnie jak opisane powyżej ochraniacze, tak samo i kask stosuje się w celach ochronnych. Jego zadaniem jest zabezpieczenie głowy, najbardziej newralgicznej części ciała, przed urazami. Musi on być idealnie dopasowany pod względem rozmiaru, ponieważ inaczej nie spełni należycie swojej funkcji. Najlepszy sprzęt tego typu powinien pochodzić od sprawdzonego producenta oraz mieć któryś z certyfikatów: HECC (certyfikat amerykański), CE (certyfikat europejski) lub CSA (to odpowiednik oznaczenia CE oznaczający zgodność danego produktu z normami obowiązującymi w danym kraju). Zdaniem specjalistów najlepszą ochronę zapewniają kaski z certyfikatem HECC, ponieważ wszelkie testy wykonywane są na odlewach, które symulują głowę człowieka.

Łyżwy do hokeja - jakie kupić w sklepie?

Po lodzie jeździ się na łyżwach figurowych lub hokejowych. Do hokeja na lodzie lepsze są te drugie – czyli popularne hokejówki. Trzeba jednak dokonać wyboru pomiędzy modelami z tworzyw sztucznych a ze skóry. Łyżwy plastikowe idealnie nadają się dla początkujących oraz dla osób, które nie zamierzają na dłużej wiązać się z omawianą dyscypliną sportu. Z kolei łyżwy skórzane są trwalsze i lepiej trzymają stopę, lecz jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z hokejem, mogą powodować lekki dyskomfort. Niemniej tego typu nabytek zdecydowanie się opłaca, jeżeli ktoś myśli o grze w hokeja w dłuższej perspektywie.

Kij do hokeja – jaki produkt najlepiej kupić?

Wybór w zakresie różnych kijów do hokeja na lodzie jest ogromny. Kij, czyli laska, może być wykonany z drewna lub materiałów kompozytowych. Modele drewniane mają ten plus, że dzięki nim lepiej "czuć" krążek, natomiast kompozytowymi łatwiej się operuje, ponieważ są lżejsze. Kije dzielą się też na jedno- i dwuczęściowe, a także na prawe i lewe. Co ciekawe, praworęczni zawodnicy częściej decydują się na kije lewe, a leworęczni na kije prawe – naturalnie nie jest to regułą. Kupując kij, warto pozwolić sobie na zakup specjalnej taśmy – zapewnia ona mocny chwyt w każdej sytuacji.

 
5848024