< powrót

Zasady gry w hokeja na lodzie - co powinieneś wiedzieć?

1 rok temu | 11.04.2023, 13:06 Zasady gry w hokeja na lodzie - co powinieneś wiedzieć?

Hokej na lodzie to popularna dyscyplina sportu. Poznaj zasady gry w hokeja na lodzie i dowiedz się jaki sprzęt i akcesoria są potrzebne zawodnikom!

Zasady gry w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie to gra zespołowa ciesząca się dużą popularnością – w szczególności w Ameryce Północnej, a konkretnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jest dyscypliną olimpijską, a jej początki sięgają XV w. Organizowanie rozgrywek na najwyższym szczeblu oraz promowaniem tego sportu zajmuje się Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zrzeszająca 68 państw. Poznaj zasady gry, a być może zechcesz spróbować swoich sił tej widowiskowej dyscyplinie.

Jakie są podstawowe zasady gry w hokeja na lodzie?

Drużyna hokeja na lodzie składa się z 22 zawodników – 20 grających w polu oraz z 2 bramkarzy. Jej zadaniem jest oddawanie celnych strzałów na bramkę przeciwnika i zdobywanie goli. W trakcie gry na lodzie może przebywać po 6 zawodników każdej z drużyn. Czas trwania meczu hokeja na lodzie wynosi 60 minut czystej gry. Dzieli się na trzy 20-minutowe tercje. Czas jest zatrzymywany w razie przerwy w grze.

Plac gry stanowi otoczone bandami lodowisko – tafla podzielona jest na 3 tercje, przy czym środkowa określana jest mianem neutralnej. Niemniej w skład boiska wchodzą również ławka kar oraz ławka rezerwowych. Krążek nie musi być zagrywany przez zawodnika kijem – równie dobrze może zostać zagrany ręką czy łyżwą. Od tej zasady są jednak wyjątki. Po pierwsze – zawodnikowi nie wolno zagrywać krążka ręką do innego członka swojej drużyny. Po drugie – niedozwolone jest także zagrywanie krążka podniesionym kijem.

W obu takich sytuacjach sędzia zarządza wznowienie. W przypadku, kiedy krążek zniknie z pola widzenia sędziego, sędzia przerywa grę i następuje wznowienie. Ma ono miejsce także po utracie bramki przez jedną z drużyn, co oznacza, że krążek wcale nie musi znaleźć się po jej stronie. Kiedyś mecz mógł się zakończyć nierozstrzygniętym wynikiem. Obecnie jeśli zakończy się remisem, następuje dogrywka – zwykle 5-minutowa.

Niekiedy zdarza się, że np. mecze towarzyskie czy charytatywne uwieńczone są remisem bramkowym, ale wcale nie jest to regułą. Wspomnieć także należy o tzw. zabronionej strefie gry bramkarza – przepis ten obowiązuje w NHL, najsłynniejszej lidze hokejowej świata. Otóż bramkarz nie ma prawa grać krążkiem za linią bramkową – chyba że zagranie ma miejsce w polu w kształcie trapezu. Znajduje się ono za bramkami.

Mecz hokejowy na lodzie - jakie kary i za co?

W hokeju na lodzie zawodnik może zostać ukarany za różne zachowania – ich lista jest całkiem długa. Zacząć należy od tego, że na tafli lodowiska nie może znajdować się mniej niż 3 graczy jednej drużyny. Gdy kilku zawodników z tego samego teamu otrzymuje karę, wówczas to występuje on zawsze w składzie 3 graczy, a kary są odpowiednio odkładane w czasie. Kolejna ważna kwestia to taka, że w momencie, gdy drużyna faulująca dotknie krążka, następuje przerwanie gry przez sędziego. Do tej chwili poszkodowana drużyna ma prawo atakować, nie obawiając się o to, że straci bramkę.

Analogicznie dzieje się wówczas, kiedy bramkarz poszkodowanego zespołu musi zjechać do swojego boksu. Kary przyznawane są również m.in. za: atak łokciem lub kolanem, celowe poruszenie bramki, granie złamanym kijem, doprowadzenie do upadku przeciwnika czy za zachowania niezgodne z zasadami "fair play". Każdy faul skutkuje przyznaniem kary adekwatnej do wykroczenia. Trzeba też wspomnieć o rzucie karnym. Sędzia przyznaje go, kiedy zostaje wykonany faul na graczu, przed którym znajduje się jedynie bramkarz przeciwnej drużyny.

Spalony w hokeju - zasady gry

Podobnie jak np. w piłce nożnej, tak i w hokeju na lodzie występuje spalony. Mówi się o nim wtedy, gdy zawodnik znajdzie się w tercji przeciwnika przed krążkiem, który został tam wbity przez gracza z jego drużyny. Znajdujący się na pozycji spalonej gracz wycofuje się do tercji środkowej albo do sfery neutralnej. Z części neutralnej może ponownie wjechać do tercji obronnej drużyny przeciwnej i próbować zmierzyć się z bramkarzem przeciwnika.

Hokej na lodzie - czym jest uwolnienie?

W kontekście omawiania zasad hokeja na lodzie pojawia się określenie takie jak uwolnienie. Występuje ono wówczas, kiedy zawodnik wybije krążek z własnej połowy na część rywala w taki sposób, że minie nim linię bramkową. Jednakże żaden z graczy – ani wybijający, ani jego przeciwnik – nie jest w stanie przejąć krążka. Gra powraca do tercji obronnej drużyny, która dopuściła się faulu. Uwaga: o uwolnieniu nie ma mowy, jeżeli gracz wybijający krążek jest z drużyny grającej w osłabieniu oraz jeśli zawodnikowi wybijającemu uda się go wbić do bramki przeciwnika.

Hokej na lodzie - kilka słów o stroju i wyposażeniu zawodnika

Poruszenie tematu hokeja i reguł tej gry to dobra okazja do poświęcenia paru słów kwestiom dotyczącym stroju i wyposażenia zawodnika. Do tej gry przeznaczona jest specjalna odzież. Z racji na to, że hokej jest grą kontaktową – bardzo łatwo tu o kontuzję. Prędkość zawodników na lodzie może sięgać nawet 50 km/h, a lecącego w powietrzu krążka 160 km/h.

W razie zderzenia np. dwóch zawodników czy uderzenia krążkiem konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Dlatego też gracz musi nosić kask oraz ochraniacze na ramiona, łokcie oraz piszczele. Dodatkowo może założyć ochraniacz na kark. W roli zabezpieczenia zębów występuje wkładka. Spodnie z kolei mają wszyte wkładki chroniące krocze. Kask bramkarza jest wyposażony w kratę i maskę, a jego spodnie są mocniej opancerzone niż spodnie graczy z pola. Rękawice zawodników są mocno pogrubione, przy czym rękawice bramkarza są podzielone na część blokującą oraz chwytną.